.

guide to suits


Před pár dny vyšel zajímavý článek na serveru GQ, který popisuje správný výběr pánského obleku. Několikrát jsem přemýšlel, že bych takovýto článek měl rád na svém blogu a teď je ta správná doba, proč jednotlivé rady a postřehy nepřeložit a nepoužít i včetně mých poznámek, zde, na mém blogu (ano, někteří teď mohou namítnout, přoč sem nedám jen link, ale myslím si, že se najdou i tací, kteří tyto rady v češtině ocení)…

Na ulicích a různých jednáních (teď mluvím o těch českých, nebo těch, kde se my češi vyskytujeme) jsem potkal a stále potkávám pány ve velkém, dlouhém/krátkém, nepadnoucím obleku... Smutné na tom je, že většinou za to oni sami nemůžou, ale bohužel prodavači, kteří obleky nabízejí a s výběrem “pomáhají”. Mám na mysli ty obchody všem lépe dostupné. V těch lepších je to jiné, ale ne vždy dobré.

Nerozumím tomu ... To nám je vybrán oblek, který má “padnout” i kdybychom náhodou ještě vyrostli, nebo přibrali 10 kilo? Je to škoda, že drtivá většina chodí v nepadnoucím, prapodivném střihu o velikosti větší, než by měla být. Padnoucí oblek s dobře zvoleným střihem může podtrhnou charisma muže, stejně tak jeho seriózní a elegantní vzhled... Být prostě chic!Oblek, ať chcete nebo ne, je základem toho, aby muž vypadal dobře a to při jakýchkoli příležitostech, při profesním vystupování, při různých jednáních nebo i v případě, že muž chce vypadat elegantně i ve svém volném čase.

1. Jak vypadá elegantní muž 21 století
Podívejte se na předchozí fotku GQ a to na Christopha Waltze (vlevo). Tak vypadá elegantní muž této doby. Jaké je jeho tajemství? Nepřeplácaný, sedící oblek s elegantními detaily. Zakoukejte se více a uvidíte co chybí: nejsou tu žádné agresivní vzory, žádné proužky a hlavně - sako s méně než čtyřmi knoflíky. Vše chytře zvolené, spolehlivě a důkladně zkombinované. Stejně jako to nejlepší v odvětví designu, tak i jeho oblek je jednoduchý, zaoblený a hlavně perfektně sedící.

2. Víc než kdy jindy: musí vám sedět, dobře padnout
Nezáleží na tom jestli máte oblek v řádu deseti-tisíc, nebo jen za několik tisíc a to dvou nebo tří knoflíkový... Vždy by to mělo být o tom, aby oblek sednul. Není zapotřebí mít oblek z prodejny, která se na ně specializuje, od módního domu, dobře padnoucí oblek můžete vybrat i v nám známých řetězcích a udělat s ním “větší parádu” než s oblekem šitým na míru (kolikrát pro mě se záhadným a nesmyslným střihem, detaily a zvolenou látkou).

Otázkou tedy je: Jak poznám, že mi dobře sedí, na která místa se zaměřit a zkontrolovat, zda-li je vše v pořádku?


A. Vezměte to od vrchu ...
Dobrý oblek musí dobře kopírovat ramena a sedět v nich, ramena obleku nesmí být delší. Většina pánů si myslí, že mají velikost větší, než tomu doopravdy je. Pokud kupujete oblek, nebojte se toho a zkuste o číslo menší než to, o kterém si myslíte, že je ve vaší velikosti. Sako vám musí padnout přesně na tělo, nesmí být volné, při zkoušení se nerhbte a stůjte rovně. Pokud vám nesedí hlavně dobře v ramenou, neberte ho...

B. Nepůsobte jako oplácaní ...
Přemýšlejte i nad šíří rukávů, musí vám pěkně tvarovat vaši figuru.

C. Ukažte manžety...
Rukávy obleku by měly končit tesně nad vaším zápěstím tak, že košile "vykukuje" a vzdálenost od konce rukávu saka k manžetce na košili (vykukující) by měla být něco mezi 1cm až 2cm.

D. Zúžit, zúžit, zúžit …
Sako musí kopírovat vaše křivky. Pokud nesedí a obchod tyto služby nabízí, nechte si sako zůžit po stranách. To zdůrazní vaše ramena (a to jen v dobrém), bez ohledu na to, máte-li je široké nebo ne.

E. Délka a střih kalhot
Sáhněte po flat-front kalhotách ve slim střihu, měly by končit zhruba u vašeho kotníku. Budete tak působit vysokým dojmem i v případě, že nejste vysocí … Kalhoty by měly být tak dlouhé, aby se jemně dotýkaly obuvi, ne však boty zakrývaly.

3. Je to také o detailech ...
Už zhruba víte, jak by měl oblek padnout. Ale co všechny ty detaily, které oblek dotváří? Zde jsou ty nejdůležitější, které tvoří oblek dokonalým.

F. Začněte s klopy
Nic víc nedává charakter obleku tak, jako klopy. Zvolte slim klopy o šíri 5 cm v tom nejširším místě. Je to moderní. A vůbec se nemusíte obávat takové sako vybrat, i když nejste super skinny postavy.

G. Šáhněte po saku se dvěma ..
Sako s dvěma knoflíky je ta správná volba! Samozřejmě, že vhodně střižené sako se třemi může dobře posloužit, ale dvou-knoflíkové je více spolehlivé, v tomto případě nezáleží na vašem tvaru postavy nebo vaší velikosti. K doporučení je takové sako, které má knoflíky položené níže. To vám utvoří dlouhou, hubenou siluetu. Taková saka prostě “fungují” a to ve váš prospěch!

H. Lístky, prosím ...
Malá kapsička navíc? Pokud jste tak trochu do Bristského dandy stylu, určitě ano.

I. Klasická plochá kapsa s klopou je lepší volbou než slim kapsa. Ta působí až moc dojmem 90tých let ...

J. Nebojte se “větrat”
A nakonec: rozhodně neignorujte zadní část saka. I tato část hraje důležitou roli jeho vzhledu. Obecně se doporučuje rozparek uprostřed, působí nenápadně a udržuje línii saka: čisté a jednoduché. Postranní rozparky - jako ty na obrázku - více vypovídají o samotném střihu. Jsou takové víc … no ... “frajerské”.4. Kalhoty ohrnuté nebo neohrnuté …
Návrhář Michael Bastian preferuje kalhoty vždy ohrnuté/přehnuté a to bez ohledu na použitou látku. Pokud se chystáte nosit manžestrové kalhoty, nebo kalhoty z těžsí látky, přehnuté kalhoty mají jednoznačně svůj smysl. Přehnutá spodní část bude o něco víc vážit a tak lépe padnou … Takže, pokud chcete nosit kalhoty ohrnuté, prostě je noste. Záložené by měly být alespoň 3 cm. Místo, kde by měly kalhoty po ohnutí končit je klasicky tam, kde se přední strana zlehka dotýká vaší obuvy. Pokud však víte, do čeho jdete, nemusíte se bat ukázat zlehka váš kotník. Pokud zvažujete oblek na míru, vemte sebou i vaši obuv, aby byla délka správně vyměřena.

Shrnutí:
 • Příliš prostorný oblek - i z lepšího obchodu - způsobí to, že budete vypadat neupravěně, zanedbale
 • Vyvarujte se dlouhého saka. To způsobí, že vaše nohy budou vypadat opravdu krátce (problém velké části pánů v oblecích u nás)
 • Vaše sako by mělo mít náprsní kapsu, nejlépe se složeným kapesníčkem. To přivede pozornost na vaši hruď a ne na vaše břicho. 
 • Ukažte manžety, to opticky prodlouží vaše ruce.
 • Nikdy neuděláte špatně, šáhnete-li po dvou knoflíkovém šedém obleku
 • Zvolte kratší saka, kratší než si opravdu myslíte, že by měly být (stačí si povšimnout toho, co pánové v dnešní době nosí na molech při představní nových kolekcí)
 • Měli byste se oblékat podle sezóny. Nejen, že tím docílíte změny ve svém šatníku a změn outfitů, ale budete se cítit dobře. Když je chladno, noste oblek z těžších látek, v teplých dnech prevážně ty bavlněné.
 • Pokud teploměr stoupá nahoru, nebojte se výběru jiných barev - khaki, šedá, přírodní, navy nebo modrá …
 • Chcete-li zvolit vzor s proužky, šáhněte po tom, který je má opravdu tenké
 • Pokud do obleku zainvestujete, myslete na něj. Neměli byste ho nechávat čistit tak často, a když už, tak tlakovou párou … Pokud jste na cestách a potřebujete oblek vyčistit, pusťte ve sprchovém koutě horkou vodu, tak ať odtéká a oblek tam pověste na deset minut. Bude jako nový ...

Článek volně přeložen ze serveru GQ a doplněn o mé poznámky. Stejně tak i použité fotky.

5 komentářů :

 1. Souhlasím s každým bodem.
  (A musím pochválit, jak jsi to moc pěkně zpracoval, jsi šikula♥)

  OdpovědětVymazat
 2. Skvělý článek!
  Málo kdo o tom ví a tak jsem ráda že teď budu moct chytračit o stošest! :-)

  OdpovědětVymazat
 3. nejvíc miluju obleky brada nevím-čí-je.pracoval s rachel zoe.

  http://ia.media-imdb.com/images/M/MV5BODUzODU1NDUwOV5BMl5BanBnXkFtZTcwNzc2NTAyNw@@._V1._SY317_CR11,0,214,317_.jpg

  jak obleky neřeším,tak vždycky,když ho v nějakým vidím, celá se rozplývám

  kde tě můžu follow-ovat.nikde nemůžu najít ten správnej čudlík.)

  OdpovědětVymazat

FB followers:
Instagram:
3050 followers